PKO Bank Polski udomowił technologię blockchain
PKO Bank Polski udomowił technologię blockchain

PKO Bank Polski udomowił technologię blockchain

  • PKO Bank Polski wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową udomowił technologię blockchain, dzięki czemu klienci banku otrzymają zmiany regulaminów produktowych drogą elektroniczną.
  • Rozwiązanie bazuje na technologii wypracowanej wspólnie z polsko-brytyjską firmą Coinfirm w ramach działającej w banku platformy rozwoju innowacji i nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”.
  • To historyczna wysyłka, która trafi do ponad 5 mln klientów banku i pod względem zasięgu będzie największym w Europie zastosowaniem technologii blockchain w bankowości.
  • PKO Bank Polski wdrażając technologię Coinfirm Trudatum jako pierwszy bank w Polsce dokonał pełnego wdrożenia rozwiązania opartego o blockchain, co wzmacnia jego pozycję bankowego lidera technologicznego.
Po kilku miesiącach intensywnych prac nad zastosowaniem technologii blockchain do potwierdzania autentyczności i niezmienności dokumentów wysyłanych przez bank drogą elektroniczną, PKO Bank Polski dokonał pełnego wdrożenia rozwiązania i rozpoczyna historyczną wysyłkę. W ciągu kliku najbliższych dni, ponad 5 mln klientów banku otrzyma nowe regulaminy produktowe w formie cyfrowej. Pod względem skali, jest to największe w Europie zastosowanie technologii blockchain w bankowości. Rozwiązanie zostało wypracowane wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową, przy współpracy z dostawcami technologicznymi. Po stronie banku, kluczowa była współpraca z polsko-brytyjską firmą Coinfirm, podjęta w ramach platformy rozwoju innowacji i nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”.

Blockchain ma ogromny potencjał do tego, aby zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora bankowego. To stosunkowo młoda technologia, dla której na całym świecie nieustannie znajdowane są kolejne zastosowania. PKO Bank Polski z sukcesem realizuje strategię ukierunkowaną na cyfryzację, a pełne wdrożenie rozwiązania opartego na blockchainie jest kolejnym krokiem na obranej przez nas ścieżce, który umacnia naszą pozycję lidera technologicznego polskiej bankowości. Pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, a w prace angażujemy partnerów zewnętrznych, wspólnie tworząc nowoczesną bankowość w Polsce.

Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

- Jako partner technologiczny banków, pełnimy także rolę sektorowego ośrodka badań i rozwoju. Dlatego, bazując na uzgodnionym w ramach sektora podejściu, wspólnie z PKO Bankiem Polskim wypracowaliśmy rozwiązanie wykorzystujące w praktyce potencjał, jaki daje technologia blockchain – mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR. – Nowa usługa, oparta na technologii blockchain oraz kwalifikowanej pieczęci elektronicznej, pozwala w pełni dopasować się do potrzeb banków, gwarantuje łatwą integrację, wysoką wydajność, skalowalność i bezpieczeństwo - dodaje Piotr Alicki.
Ponad połowa klientów otrzyma korespondencję cyfrową 
Zmiany w regulaminach produktowych których dotyczy komunikacja wynikają z europejskich i krajowych regulacji PSD2 określających zasady dostępu do funkcji i danych bankowych przez zewnętrzne podmioty. Komunikację elektroniczną otrzymają ci klienci banku, którzy wyrazili zgodę na taką formę przekazywania informacji. Aktualnie to ponad 5 mln osób, co stanowi ponad połowę klientów korzystających z produktów banku. Na komunikację drogą elektroniczną decyduje się coraz więcej osób, ponieważ w dobie cyfryzacji łatwiej jest obsługiwać, przechowywać i archiwizować korespondencję elektroniczną, niż analogową. Do pozostałych klientów zostanie skierowana tradycyjna korespondencja.

Proste potwierdzanie autentyczności dokumentu 
W korespondencji elektronicznej z banku klienci znajdą m.in. 64-znakowy unikalny identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku, gdzie bez logowania, w prosty sposób po wklejeniu identyfikatora hash lub po wgraniu wcześniej pobranego dokumentu otrzymają informację czy dokument jest autentyczny oraz kiedy po raz ostatni był modyfikowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klienci zachowają dostęp do dokumentów nawet po zakończeniu współpracy z bankiem oraz będą mieli pewność, że nie zostały one zmodyfikowane. Dokumenty zapisane są jednocześnie na serwerach PKO Banku Polskiego i KIR, a dostęp do nich możliwy jest przez strony internetowe obu instytucji.

Let’s Fintech with PKO Bank Polski!
Prace nad wdrożeniem rozwiązania prowadzone były w banku od wielu miesięcy. Wspólnie z Coinfirm pracowaliśmy nad stworzeniem bezpiecznej platformy blockchainowej i wyskalowaniu jej, tak aby mogła znaleźć zastosowanie w największych korporacjach. Te cechy posiada dziś platforma Trudatum, która jest wykorzystywana do potwierdzania autentyczności dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną.

 Wdrożenie Trudatum w tak dużej instytucji jak PKO Bank Polski jest przełomem na skalę światową. Pokazuje to, że polska branża finansowa cały czas jest otwarta na innowacje i wyznacza międzynarodowe trendy. Możemy być dumni z tego, jak szybko i efektywnie wdrażamy nowe technologie. Praca z PKO Bankiem Polskim była olbrzymią przyjemnością – szybko i sprawnie przechodziliśmy od wdrożeń pilotażowych do coraz szerszego wykorzystania technologii. Mamy olbrzymią satysfakcję tego, że wspólnie ułatwiamy życie milionom klientów banku i i przyczyniamy się do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez bank.

Paweł Kuskowski, Prezes Coinfirm

Współpraca z Coinfirm to sukces platformy rozwoju innowacji i nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”, w ramach której poszukujemy i rozwijamy perspektywiczne rozwiązania technologiczne, angażując do tego ekosystem start-upów i fintechów. Bank posiada pełną infrastrukturę umożliwiającą wdrożenia – ekspertów doświadczonych we współpracy ze start-upami, środowisko testowe, fundusz Venture Capital, który może udzielić wsparcia kapitałowego oraz program akceleracji dla start-upów do którego za pośrednictwem strony fintech.pkobp.pl może zgłosić się każdy, kto wspólnie z nami chciałby dokonać wdrożenia swojego rozwiązania fintechowego. Historia Coinfirm to świetny przykład efektywności działania tej platformy – gdy spółka rozpoczynała rok temu współpracę z bankiem, była małym startupem zatrudniającym kilkanaście osób. Dziś spółka zatrudnia ponad 100 osób i pracuje z Klientami z kilkudziesięciu krajów na świecie.

Centrum Kompetencyjne Blockchain pracuje nad kolejnymi zastosowaniami technologii 
Blockchain to zdecentralizowana i rozproszona w sieci internetowej baza danych. Dzięki cechom takim jak brak centralnego miejsca przechowywania danych oraz wykorzystanie architektury peer-to-peer (P2P), jest bezstronny i w pełni odporny na ataki. Technologia szybko znajduje nowe zastosowania. Może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba potwierdzenia przez trzecią niezależną stronę zaistnienia konkretnego zdarzenia. W przypadku dokumentów bankowych, może być wykorzystana np. do potwierdzenia czasu powstania ostatniej wersji dokumentu oraz jego autora. Technologia przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie i wzrost konkurencyjności całego polskiego sektora bankowego oraz krajowej gospodarki. Ze względu na szeroki potencjał, jaki niesie jej zastosowanie, w PKO Banku Polskim na początku 2018 roku powołano Centrum Kompetencyjne Blockchain. Zespół ekspertów koncentruje się na pracach badawczych dotyczących technologii blockchain w zakresie technologicznym, biznesowym i regulacyjnym, koordynowaniu prac wdrożeniowych oraz poszukiwaniu nowych obszarów jej praktycznego zastosowania w bankowości.

***
PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W I połowie 2018 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,69 mld zł a wartość aktywów sięgnęła ponad 298,7 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów (17,9 proc.), kredytów (17,7 proc.), w rynku leasingowym (12,0 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych niededykowanych (17,2 proc.). Posiadając ponad 8,6 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce z udziałem w rynku na poziomie ponad 21 proc. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która ma już 2,1  mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski stał się najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski na koniec 2017 roku był najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.

***
O Coinfirm
Światowy lider w obszarach RegTech, compliance i analityki, rozwijający platformę AML/CTF. Zapewnia ona przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji blockchain, obniżając ryzyko transakcyjne w systemach finansowych. Platforma AML/KYC wraz z siecią opartą o tokeny AMLT tworzy bezpieczne środowisko do operowania kryptowalutami. Coinfirm jest również twórcą Trudatum - narzędzia służącego do weryfikacji i uwiarygodniania dokumentów, także opartego o technologię blockchain, które zostało wdrożone w PKO BP, największym banku w Europie Centralnej.


Related Stories
Coinfirm will grow together with Tech Nation Fintech

Coinfirm, as one of the most promising British start-ups, was found among the participants of the Fintech Tech Nation program. The finalists of the program for the next five months will take part in sessions conducted by the most experienced specialists from the Fintech sector and develop a network of business contacts.
AMLT: High Risk Addresses of the Month.

In this series we will highlight a few addresses that over the previous month have acquired large amounts of cryptocurrency through nefarious actions such as ransomware, scams, hacks and other types of fraud. By making these addresses publicly known and further integrating the Coinfirm AML Platform and AMLT Network, we can help make the cryptocurrency economy safer, more transparent, and grow.
Coinfirm, Africa Blockchain Lab and KAD ICT Hub to launch the cryptocurrency anti fraud system AMLT in the heart of Africa

At this point almost all of us have received the Nigerian Prince email, Africa stands as a hub for online and digital fraud that is not only seriously affecting the regional economy but the security of global markets as a whole. Recent cases such as bitcoin scam South Af
Coinfirm partners with Dell EMC on Trudatum delivery as part of the blockchain based durable medium offering

Coinfirm, the British-Polish RegTech firm, the creator of the durable medium solution Trudatum used by companies such as the largest CE bank PKO BP, has started to work together with Dell EMC
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.